Ikona Informační centrum Informační centrum
Husovo náměstí 60
584 01 Ledeč nad Sázavou

Otevřeno:
Po-Pá: 8:00-17:00, So: 8:30-11:30

Tel.: (+420) 569 721 471
E-mail: info@ledecsko.cz

Okolí Ledče

certifikat

Rengl

Mapa regionu
Mapa regionu Ledečsko
zoom
Virtuálně - Nad Hamry
Virtuální prohlídka - Nad Hamry
zoom
Kalendář akcí
««   září 2017   »»
POÚTSTČTSONE
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Virtuální prohlídka
zoom

PRŮVODCOVSKÁ SLUŽBA

Turistické informační centrum si Vám tímto dovoluje nabídnout prohlídku města Ledče nad Sázavou s průvodcem. Navštívíte tak všechna zajímavá místa a vyhlídky na město. Můžete si vybrat ze čtyř následujících okruhů, popřípadě po domluvě s průvodcem trasu pozměnit.
 
První etapa:
- HUSOVO NÁMĚSTÍ
- KOSTEL SV. PETRA A PAVLA
- STARÝ HŘBITOV
- ŽIDOVSKÁ SYNAGOGA
 
začíná prohlídkou Husova náměstí. Starodávné domy, ale i nové obchody nás přivítají na obdélníkovém náměstí s parkovou úpravou. Za prohlídku stojí mariánské sousoší a socha Mistra Jana Husa. Mlýnskou ulicí ve východní části náměstí, kde stojí dům s renesančním arkýřem, projdeme na nábřeží. Kolem bývalé staré školy a špitálu dojdeme ke kostelu sv. Petra a Pavla (prohlídka je možná jen během církevního obřadu nebo na požádání). Odtud Havlíčko­vou ulicí kolem staré židovské školy vzhůru. Na křižovatce odbočíme vlevo do ulice Z. M. Kuděje k hlavní bráně starého hřbitova. Odpočívá zde mnoho slavných Ledečáků. Za povšimnutí stojí i kostel Nejsvětější Trojice. Zadní branou vpravo od kostela vyjdeme opět do Havlíčkovy ulice. Dole po levé straně směrem k městu projdeme uličkou Na potoce. Zde se zastavíme u staré židovské synagogy, odkud se uličkou vrátíme zpět na náměstí.
 
Druhá etapa:
- HUSOVO NÁMĚSTÍ
- HUSŮV SBOR
- SMÍRČÍ KÁMEN
- NOVÝ HŘBITOV
- ŽIDOVSKÝ HŘBITOV
- ŠEPTOUCHOV
- POMNÍK OBĚTEM 1. a 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
 
začíná opět na Husově náměstí. Odtud vpravo Koželskou ulicí přijdeme k Husovu sboru a o kousek výše, při cestě na Hůrku, si pro­hlédneme smírčí kámen. Vrátíme se zpět a Haškovou ulicí projdeme do Hrnčířů, kde vlevo zabočíme k novému hřbitovu. Přímo pod ním je starý židovský hřbitov. Vrátíme se zpět na rozcestí a pokračujeme vpravo cestou k lesoparku Šeptouchov. Kou­sek po schůdcích míjíme vchod do krápníkových jeskyní, zatím nepřístup­ných. Odtud po schodech až na vrchol šeptouchovských skal. Je odtud krásný pohled do údolí řeky s městem. Po prohlídce lesoparku na Šeptouchově sestoupíme po schodech na nábřeží Sázavy. Na chvilku se zastavíme pod skálou u památníku obětem první a druhé světové války.
 
Třetí etapa:
- NÁMĚSTÍ SVOBODY
- VLAKOVÉ NÁDRAŽÍ
- BOŽÍ MUKA
 
začíná na náměstí Svobody u stejnojmenné lípy. Odtud pokračujeme cestič­kou po Mizerově, kde je hezká  vyhlídka na řeku s hradem a ostrovem. Poštovní ulicí vyjdeme k nádraží. Zajímavá je zde nádražní budova. Odtud zpět na křižovat­ku a ulicí Na Žižkově k sídlišti Stínadla. V parku před vodojemem jsou boží muka. Projdeme sídlištěm k východu a odtud ulicí Na rámech zpět na náměstí Svobody. Z ulice je pěkný pohled na severní stranu hradu a do Pivovarského údolí.
 
Čtvrtá etapa:
- HEROLDOVO NÁBŘEŽÍ
- LEDEČSKÝ HRAD
- THUNOVSKÝ LETOHRÁDEK
- VILA BROŽOVKA
- PIVOVARSKÉ ÚDOLÍ
 
začíná na Heroldově nábřeží. Je odtud hezký pohled na kostel sv. Petra a Pavla. Namáhavějším výstupem po schodišti nebo vozové cestě vystoupíme na hrad. Prohlédneme si celý areál hradu a muzeum s regionální expozicí. Vystoupíme na hradní věž s výhledem na město, Melechov a hrad Lipnici. Přes hradní most s dalším výhledem k Melechovu přijdeme k Thunovskému letohrádku a vile Brožovce. Vrátíme se zpět k mostu, kde vpravo sejdeme cestičkou k bývalému panskému pivovaru a pod viaduktem posázavské dráhy do Pivovarského údolí, kde u hotelu Sázava ukončíme prohlídku města.
 
Kontakt:
Průvodce paní Marie Milichovská
objednává se přes informační centrum na tel.: 569 721 471, 731 612 459, E-mail: info@ledecsko.cz

          

NAHORU